2. Batman Kitap Fuarı’nda Avesta Yayınları’nın kitabına el konuldu

2. Batman Kitap Fuarı’nda Avesta Yayınları’nın kitabına el konuldu

Batman Valiliği tarafından düzenlenen 2. Batman Kitap Fuarı’nda, polisler tarafından Avesta Yayınları’ndan çıkan Prof. Dr. Celîlê Celîl’in “1880 Kürt Ayaklanması-Şeyh Uybedullah Nehri” isimli kitabına el konuldu.

20 Ekim’de Batman Adalet Caddesi’nde doksan altı yayınevi ve yetmiş beş yazarın katılımıyla açılan fuarda Avesta Yayınları’nın standına giden polisler, kitaba el koyarken standın başında duran Şiyar Danışman’ı İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Danışman, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Avesta Yayınları yaşanan olayın üzerine sosyal medya hesabında şu açıklamayı yaptı:

“Batman kitap fuarındaki Avesta standında Celîlê Celîl’in yazdığı ‘1880 Kürt Ayaklanması-Şeyh Ubeydullah Nehri’ adlı kitaba yasak olduğu gerekçesiyle polis tarafından el kondu. Standda çalışan Şiyar Danışman emniyete götürüldü, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. Adı geçen eser Avesta Yayınları’nın son bir yılda yasaklanan 13. kitabı. 2014’te yayımlanan kitap bir süre önce Çukurca Sulh Ceza Mahkemesi tarafından yasaklanmıştı. Son derece keyfi ve ciddi hiçbir hukuki gerekçesi olmayan kitap toplatma ve yasaklamaların son bulmasını umuyoruz.”

Avesta Yayınları’nın yayımladığı “Kürt Ulusal Hareketi”, “Kürtler ve Kürdistan” ve “1880 Kürt Ayaklanması Şeyh-Ubeydullah Nehri” kitapları, 28 Eylül’de Çukurca Sulh Ceza Hakimliği tarafından yasaklanmıştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal