15. Lejyon Satala Antik Kenti’nden çıktı

15. Lejyon Satala Antik Kenti’nden çıktı

Gümüşhane’nin Keltik ilçesinde yer alan Satala Antik Kenti’nde sürdürülen kazı çalışmalarında, Roma dönemine ait iki bin yıllık çok sayıda eser bulundu. Bulgular ışığında 15. Lejyon’un burada karargâh kurduğu kesinleşti.

Bartın Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şahin Yıldırım’ın yürüttüğü kazı çalışmalarında ekip, toprağın elli santimetre altında Roma’nın ana kampına ait lejyon duvarlarıyla karşılaştı. Yıldırım: “Toprağı kazar kazmaz bir anda bulgular ortaya çıkmaya başladı. Kazar kazmaz Roma’nın 2 bin yıllık ana kampının lejyon duvarları karşımıza çıktı. Bununla beraber hemen onun alt seviyelerinde ise 600 yıl boyunca kullanmanın getirdiği etkiyle bu mekanlar işlev değişikliğine gitmiş ve ocaklar karşımıza çıkmaya başladı. Daha sonraki evrelerde burası başka bir yapının mutfağı haline dönüştürülmüş. Bir zamanlar komutanın ana kampı iken daha sonra mutfak yapısına dönüşmüş durumda. Ortaçağa ait birçok bronz sikke buradaki yapıyı tarihlendirmemizi sağladı. Bunların ekiplerimiz tarafından çözülmesi yapılıyor. Lejyon grupların yapmış olduğu damgalı mühürlü tuğlalar da karşımıza çıkmaya başladı. 15. Lejyonun burada kesin olarak yerleştiğini bu bulgulardan görebiliyoruz. Buradaki kazılar çok uzun soluklu olacak. 20 hektara yakın bir alan lejyon kampının olduğu yer. Kentin ana çevrelendiği yer ise 60-70 hektarlık alan” açıklamalarında bulundu.

Asur, Hitit, Makedonya, Roma, Bizans gibi çok sayıda uygarlığa ev sahipliği yapan Satala’nın tarihsel açıdan önemini vurgulayan Yıldırım: “Burada Tunç çağından itibaren çevrede yerleşim izlerine rastlanıldı. Ama ana merkezde Helenistik dönemden erken evreye giden bir bulguyla henüz karşılaşılmadı. Satala’nın tarihteki asıl önemi ise milattan sonra 1. yüzyıldan itibaren Roma İmparatoru’nun yapmış olduğu askeri düzenlemelerle doğuda Sasanilerle bir sınır hattı oluşturmuşlar. Bu sınırlara da 4 lejyon kalesi yerleştirilmiş. Günümüze kadar gelen tek lejyon kalesi ise Satala. Zeugma’daki henüz bulunmuş değil. Samsat’taki su altında kaldı. Diğer de modern yerleşimin altında. Yani günümüzde bu gördüğünüz  lejyonların ana kalelerinin tek örneği durumunda olan yer Satala. Bu bakımdan da çok önemli. Daha öncesinde Roma buraya 16. Lejyonu’nu gönderiyor. Daha sonra o lejyon kaydırılarak buraya 15. Apollinares lejyonunun gönderildiğini görüyoruz. Bu lejyon burada 500-600 yıl kadar kalıyor ve Sasaniler’le olan mücadelede hep ön plana çıktığını görüyoruz” dedi.

Yıldırım, Satala’nın Türkiye için tek örnek olduğunu belirterek: “Satala Antik Kenti haricinde başka bir lejyon kalesinin olduğu bir yer yok. Sadece Zeugma’nın olduğu yerde var o da henüz tam ana kampı bulunmuş durumda değil. Buradaki amacımız bütün bu lejyon kalesini ortaya çıkartmak ve bu lejyon yapısının restorasyonunu tamamlamak ve içeride bunu kurgulamak. Modellenerek canlandırmayla turizme kazandırılacak” şeklinde konuştu.

Satala’da bu yıl nekropol çalışmalarına da başlayan ekip, burada, önceki yıllardan buldukları lejyoner ve rütbeli askerlerin mezar taşlarından hareketle daha çok kanıt bulmayı amaçlıyor.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal

Son yazılar

En çok okunanlar

En çok yorumlananlar