14 Şubat’ta bir milyar kadın, şiddete karşı dans edecek

14 Şubat’ta bir milyar kadın, şiddete karşı dans edecek

One Billion Rising 2020 organizasyonu, cuma günü “Hareket Et – Ayağa Kalk – Yaşa” şiarıyla onbinlerce kadını sokaklarda ve meydanlarda beraber yan yana yürümeye, dans etmeye, şarkılar söylemeye, şiddet ve sömürüye karşı seslerini yükseltmeye çağırıyor.

Yeni Özgür Politika’dan Nihal Bayram’ın haberine göre, tüm dünyada 14 Şubat’ta bir milyar kadının aynı anda dans ettiği One Billion Rising (Bir Milyar Ayağa Kalkıyor) etkinliği için geri sayım başladı.

Eylül 2012’de başlatılan ve ilk olarak 14 Şubat 2013’te gerçekleştiği için o günden beri her yıl 14 Şubat’ta tekrarlanan bu eyleme dünya genelinde yaklaşık 200 farklı ülkeden yüzbinlerce kadın katılıyor.

Eylem gününün 14 Şubat olmasının temel amacı kapitalist modernite tarafından dayatılan Sevgililer Günü’nde dünyanın her yerinde kadınların maruz bırakıldığı şiddeti, sömürüyü kamuoyuna taşımak.

Kadın dayanışmasının evrensel bir sembolüne dönüşen bu eylemlerde zorla ve egemenler tarafından tabulaştırılan sorunlara dikkat çeken One Billion Rising, özellikle ataerkil devlet sistemine karşı ortak duruş, güç ve harekete dönüşmüş durumda.

‘Hareket Et – Ayağa Kalk – Yaşa’

One Billion Rising 2020, bu yıl “Hareket Et – Ayağa Kalk – Yaşa” şiarı ile dünya genelinde tüm kadınları meydanlara çağırıyor. Bu yıl da onbinlerce kadın sokaklarda ve meydanlarda beraber yan yana yürüyecek, dans edecek, şarkılar söyleyecek ve seslerini yükseltecek.

One Billion Rising hareketi tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bizler kadın cinayetlerine, kadınlara karşı şiddete, kadın düşmanlığına, savaşa, zulme, ırkçılığa, faşizme, emek sömürüsüne, emperyalizme, iklim yıkımına, yoksulluğa, ataerkiye, cinsiyetçiliğe, cinsiyet ayrımcılığına, transfobiye karşı çıkıyoruz.

“Bizler, kadınlar ve eşit haklar için, kadınların güvenliği ve özgürlüğü, mülteci ve göçmenlerin hakları, cinsel özerklik hakkı, eğitim, ücretsiz basın, insan hakları, sivil haklar ve LGBTİ+ hakları için ayağa kalkıyoruz.

“Dünya genelinde her üç kadından biri şiddet kurbanı olmuş, dövülmüş, cinsel temasa zorlanmış, tecavüze uğramış veya farklı bir şekilde kötü muameleye maruz kalmıştır. Her üç kadından biri demek, bir milyar kadın (One Billion) demektir. Ve her üç kadından birinin şiddet görüyor olması inanılmaz bir dehşettir.”

V-Day’den destek

V-Day (Vagina Day) adlı kadın hareketi ise One Billion Rising kampanyası ile bir milyar kadını dışarı çıkmaya, dans etmeye ve kadına yönelik şiddetin sona ermesi için ayaklanmaya davet ediyor: “Bir milyar kadın –ve erkek– dünyanın dört bir yanında. Bizler sınırları aşan kolektif gücümüzü ve global dayanışmamızı dünyaya gösteriyoruz. Sen de 14 Şubat’ta bunu tüm dünyaya göster. 14 Şubat bir devrime benzer.”

Türkiye’de de kadınlar sokakta

Türkiye’de de kadınlar İstanbul, Ankara ve İzmir’de “Öldüren sevgi istemiyoruz” diyerek sokaklarda olacak.

Kadınlar meydan okuyacak

Eylem başvurularının devam ettiğini açıklayan One Billion Rising 2020 eylem ağı aracılığıyla, kadınlar 14 Şubat 2020’de bir kez daha dünyaya meydan okuyacak.

Ayrıntılı bilgi ve eylem başvuruları için: http://www.onebillionrising.de/

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal