‘100 Oyun, 100 Okul’ kampanyasıyla çocuklara eşit toplum bilincinin kazandırılması hedefleniyor

‘100 Oyun, 100 Okul’ kampanyasıyla çocuklara eşit toplum bilincinin kazandırılması hedefleniyor

Öğrenmeyi kolay ve eğlenceli hale getirme hayali ile kadın girişimciler tarafından kurulan bir sosyal işletme olan Öğrenme Tasarımları’nın, imece ve UNDP AltFinLab desteğiyle geliştirilen “100 Oyun, 100 Okul” kampanyası, Türkiye’nin elli ilinden yüz okula gönderilecek olan “TEK- Toplumsal Eşitlik Kiti”ni 10 bin çocuk ile buluşturmaya hazırlanıyor.

Kampanya sonunda binlerce çocuk, onlar için özel olarak tasarlanan oyun sayesinde toplumsal cinsiyet eşitliğini oyun oynayarak ve eğlenerek öğrenecek. Çocuklar, kadın ve erkek rol modellerin başarı hikayelerinden ilham alacak.

Gaia’nın Konuk Yazar köşesinden Emine Can Çetinkaya’nın haberine göre, Öğrenme Tasarımları’nın geliştirdiği “Toplumsal Eşitlik Kiti”ni  Türkiye’nin dört bir yanından 10 bin çocukla buluşturmak için, imece ve UNDP AltFinLab desteğiyle “100 Oyun, 100 Okul” fon kampanyası başlatıldı. Kampanya sayesinde bir ayda toplanacak fonla, Türkiye’nin elli ilinden yüz okula ücretsiz “TEK” oyunu gönderilecek. Toplumsal cinsiyet eşitliğini çocuklara oyunla anlatmak üzere başlatılan kampanyanın okul başına en az yüz, Türkiye genelinde ise yaklaşık 10 bin çocuğa ulaşılması hedefleniyor. 11 Aralık 2018’e kadar devam edecek kampanyaya https://onepercentclub.com/en/projects/100-games-100-schools sayfasından destek olabilirsiniz.

“Toplumsal Eşitlik Kiti” için bir araya geldiğimiz kampanya genel koordinatörü Tuğba Çanşalı ve Kampanya koordinatörü Ayça Bağcı’ya, “Neden Toplumsal Eşitlik Kiti?” diye sorduk. Tuğba Çanşalı “TEK”in gelişimini şöyle anlattı:

“Sosyal girişimleri destekleyen imece platformu, 2017 yılında toplumsal cinsiyet eşitliği üzerine yenilikçi projelere destek vereceğini duyurmuştu. Öğrenme Tasarımları olarak bu alandaki ihtiyaçları araştırmaya başladık ve gördük ki toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki düşüncelerimiz, aslında çocukken öğrendiklerimizle oluşuyor. Bir çocuk erkek olduğu için asla balet veya aşçı olmayı hayal edemiyor ya da bir kız çocuğu bilim, siyaset ve mühendislik alanlarında hep erkek rol modelleri gördüğü için hiç bu alanda başarılı olabileceğini düşünemiyor ve tam da bu nedenle daha ileriki yaşlarda bu alanlara hiç yönelmiyor. Bu fikirden yola çıkarak ‘Toplumsal Eşitlik Kiti’ni yani kısaca ‘TEK’i  geliştirmeye karar verdik ve bu fikrimizle Türkiye’den programa seçilen on projeden biri olduk. Süreç içerisinde çocuklara en hızlı ulaşacağımız kanalın oyun olduğunu düşündük. Bu nedenle de oyunumuzu çocukların bu konuyu sorgulamasını, tartışmasını, bunları yaparken de bolca eğlenerek öğrenmesini sağlayacak bir masa oyunu şeklinde tasarladık. Dünyaca ünlü piyanistimiz İdil Biret ve Fransız Devlet Balesi’ne seçilen ilk yabancı olan baletimiz Tan Sağtürk gibi birçok isim de kendi hikâyelerini bizimle bizzat paylaşarak projemize destek verdi.  Sonrasında imece ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Alternatif Finans Laboratuvarı (UNDP Alternative Finance Lab) işbirliğinde açılan bir programa kabul edildik ve hep birlikte kitlesel fonlama kampanyamızı tasarlama sürecine girdik. Bu kapsamda 12 Kasım itibariyle internet üzerinden uluslararası bir fonlama kampanyası açtık. Kampanyamız sadece 30 gün sürecek. Kampanya ile ilgili tüm gelişmeler https://onepercentclub.com/en/projects/100-games-100-schools adresinden veya Öğrenme Tasarımları’nın aynı isimli sosyal medya hesaplarından takip edilebilir.”

Kampanya koordinatörü Ayça Bağcı ise “TEK”in hikâyesinin dokuz yaşındaki Zeynep ile başladığını anlattı:

“Zeynep yalnızca erkek bilim insanlarını tanıdığını ve bu nedenle bir kadının da bilim insanı olabileceğini hiç düşünmediğini ve kendisi için de hiç böyle bir hayal kurmadığını anlatmıştı. Bizlere de bu ilham verdi. Okullardaki duruma bakıldığında da toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik yeterli materyal bulunmadığını gördük. Ardından uzmanlarla birlikte bir oyuncak, kitap ve film incelemesi yaptık ve bu konuda da eksikler olduğunu tespit ettik. Ülke olarak toplumsal cinsiyet eşitliği sıralamasında yüz kırk ülkede yüz otuz üçüncü sıradayız. Ancak bu yalnızca Türkiye’nin değil, tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı bir sorun. Bu durumu değiştirmek için öncelikle çocukların önyargılarını kırmamız ve onlara ilham veren rol modelleri sunmamız gerekiyor. Ancak bu şekilde onların dünyasını ve toplumumuzun geleceğini değiştirebiliriz! ‘TEK’i de tam da bunun için tasarladık. Hem çocukların dokunabildiği, hissedebildiği, duygularına ve duyularına hitap eden oyun ve materyallerle öğrenmelerini sağlamak istediğimiz; hem de henüz dijitalleşmeyen okullar ve evlerinde bilgisayar ve akıllı telefon bulunmayan aileler olduğunu da göz önünde bulundurduğumuz için, ‘TEK’i herkes için ulaşılabilir kılmak istedik. Bu nedenle ‘TEK’i dijital bir oyun yerine, masa oyunu olarak tasarladık.”

Oyun, beş etaptan oluşuyor: Arkadaşını Bul, Empati Kur, Tahmin Et, Ülkeler ve Dili Düzelt. Tüm etaplar, çocukların eşitlik hakkında tartışmasını ve sorgulamasını, farkındalıklarını artırmayı ve onlara ilham vermeyi hedefliyor. Temel kural olarak oyunu, erkek ve kızların karma takımlar halinde oynaması gerekiyor. Oyun yalnızca okullarda değil, ailelerin de evde çocukları ile birlikte rahatlıkla oynayabilmelerine yönelik tasarlandı.

Peki biz kampanyaya nasıl destek olabiliriz?

Kampanya koordinatörü Ayça Bağcı, kampanyaya destek yöntemlerini anlattı:

 “Bu ancak imece usulü bir destekle başarıya ulaşabilecek bir kampanya. Kampanyaya bireysel veya kurumsal olarak destek verebilirsiniz. Bunun için yalnızca https://onepercentclub.com/en/projects/100-games-100-schools adresindeki ‘Bağış Yap / Donate’ seçeneğine tıklamanız ve kredi kartı bilgilerinizi girmeniz yeterli. Ayrıca farklı tutarlarda bağış yaparak doğum günü, yılbaşı, bebek hediyesi gibi özel durumlar için e-kartlar; kampanyaya özel tasarlanmış etiket ve bez çanta seçenekleri; evinizde veya okulunuzda oynayabilmeniz için ‘TEK’ kiti veya gönderilecek oyunların üzerine adınızı veya logonuzu bastırma gibi birçok farklı hediyeden birini de seçebilirsiniz. Ayrıca okullar ve şirketler için bu otuz günlük süreçte özel bir ‘Toplumsal Eşitlik Atölyesi’ paketi tasarladık. Bu atölye ile öğretmen veya çalışanlarına bir günlük eğitim aldırabilecek ve ardından çocuklarla ‘TEK’ oyununun uygulamasını yapabilecekler. Karşılığında beş okula gidecek ‘TEK’i finanse etmiş olacaklar. Eğer sonunda hedefimize ulaşabilirsek tüm okullara ‘TEK’i ulaştırabileceğiz ancak hedefimize ulaşamazsak, platform kuralları gereği hiçbir okula gönderim yapılamayacak. Bu nedenle tam anlamıyla ‘Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz için.’ durumu söz konusu.”

“100 Oyun, 100 Okul” kampanyası başarıya ulaşırsa, dünyanın her yerinden daha fazla çocuğa ulaşabilmek için “TEK” diğer dillere çevrilerek; bu konuya ilişkin metot, araç ve önerileri içeren bir öğrenme platformu oluşturulacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal