1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali yarın başlıyor

1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali yarın başlıyor

Bu yıl ilki gerçekleşecek olan Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali, Devlet Opera ve Balesi tarafından 7 – 18 Eylül tarihlerinde düzenlenecek. Dört etkinlikten oluşacak festival, Antik Efes Kenti Büyük Tiyatro’da sanatseverleri bekliyor.

2017’de “Uluslararası Efes Opera ve Bale Günleri” kapsamında gerçekleşen etkinlik bu yıl festival düzeyine ulaştı. Bu gelişmeden memnun olduklarını belirten Selçuk Belediye Başkanı Dr. Dahi Zeynel Bakıcı: “Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali bu yıl ilk kez Efes Antik Kenti’nde düzenleniyor. İzmir Devlet Opera ve Balesi başta olmak üzere birçok kurum ve kişinin bu festivalin düzenlenmesinde önemli katkıları var. 1. Uluslararası Efes Opera ve Bale Festivali’nin Efes Antik Kenti içerisinde düzenlenmesi ayrı bir önem taşıyor. Ben Selçuklu hemşehrilerimi ve tüm sanatseverleri bu çok önemli festivale katılımcı olarak davet ediyorum.” ifadelerinde bulundu.

Festivalin açılışı 7 Eylül Cuma günü saat 21.00’de, Nikos Kazancakis’in dünya çapında ün salmış eseri “Zorba” balesi ile gerçekleşecek. Müziklerini Mikis Theodorakis’in hazırladığı balenin koreografisini Lorca Massine üstlendi. Eser, Ankara Devlet Opera ve Balesi tarafından sahnelenecek.

11 Eylül Salı günü gerçekleşecek ikinci etkinlikte dünya opera repertuvarının gözde eserlerinden derlenen “Gala Konser” sahnelenecek. Torre del Lago Puccini Festivali’nin şefi Alberto Veronessi’nin yöneteceği konserde Verdi, Puccini, Bizet, Rossini, Saint-Saens ve Ahmed Adnan Saygun’un birçok eseri seslendirilecek. İzmir Devlet Opera ve Balesi Orkestrası tarafından gerçekleşecek konsere Türk tenor Murat Karahan, İspanyol soprano Carmen Solis, Rus mezzosoprano Yulia Mazurova ve Türk bas-bariton Burak Bilgili eşlik edecek.

14 Eylül Cuma günü, 19. yüzyıl sonu ve 20. yüzyıl başında ürettiği eserleriyle tanınan  İtalyan besteci Giacomo Puccini’nin “Tosca” operası sanatseverler ile buluşacak. Eser, İzmir Devlet Opera ve Balesi sanatçılarının yanı sıra yabancı konuk solistlerin de katılımıyla sahnelenecek.

18 Eylül Cuma günü sahnelenecek  Alman besteci Carl Orff’un sahne kantatı “Carmina Burana” balesiyle festivalin kapanışı gerçekleşecek.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yaz

E-postanız paylaşılmaz. * işaretli alanların girilmesi zorunludur.

İptal