Reklam Reklam • Ayasofya’nın 6. yüzyıldaki büyüleyici akustiğini canlandırdılar

  Ayasofya’nın 6. yüzyıldaki büyüleyici akustiğini canlandırdılar0

  Stanford Üniversitesi’nin Müzik ve Akustik Üzerine Bilgisayar Araştırmaları Merkezive Sanat&Sanat Tarihi Bölümü’nün işbirliğiyle temelleri atılan “Icons of Sound” projesi bünyesinde çalışmalarını yürüten araştırmacılar, milattan sonra 6. yüzyıldan bir Bizans ilahisi yorumunu yeniden yaratmak için birçok kaynak kullandı. Ayasofya bu türden bir müzik için biçilmiş kaftandı zira akustik ortamı oldukça elverişliydi.

  DEVAMI
 • Bedros Turyan’ın 150 yıllık mezarına keyfi müdahale

  Bedros Turyan’ın 150 yıllık mezarına keyfi müdahale0

  Batı Ermenice edebiyatının önemli şairlerinden Bedros Turyan’ın (1851-1872) Üsküdar Bağlarbaşı’nda bulunan mezarı yenileme çalışmalarından sonra geçen haftasonu yapılan bir anma töreniyle açıldı.

  DEVAMI
 • Hasankeyf’teki yıkımın belgeseli: Suyun Ölüm Tarihi

  Hasankeyf’teki yıkımın belgeseli: Suyun Ölüm Tarihi0

  Hasankeyf’i suya boğacak Ilısu Barajı projesinin geçmişi 1950’li yıllara uzanıyor ancak en büyük adımlar, toplumsal muhalefetin en fazla bastırıldığı son dönemde atıldı. Zeynel Bey Türbesi’nin mayıs ayında taşınmasının ardından bölgede geçtiğimiz günlerde yıkım çalışmaları başladı. Aslına bakılırsa mesele sadece baraj da değil. Antik liman inşaatı, taşınan tarihi eserlerin sergileneceği kültür parkın yapımı vb eklemelerle, on binlerce yıllık geçmişin üstünü örtecek topyekûn bir inşaat faaliyeti söz konusu.

  DEVAMI