Günışığı Kitaplığı - Reklam Günışığı Kitaplığı - Reklam • Haftanın şiiri: Burhan Uygur’un resimleriyle Can Yücel’den

  Haftanın şiiri: Burhan Uygur’un resimleriyle Can Yücel’den0

  Can Yücel’in (1926-199) şiirlerine hayranlık duyan ressam Burhan Uygur (1940-1992), şiirleri resimlemiş, Can Yücel’in şiirleriyle Burhan Uygur’un resimlerinin yer aldığı “Rengâhenk” adlı kitap, 1983 yılında, bir yayınevi tarafından değil, Hakan Ofset etiketiyle, çok da muntazam olmayan bir biçimde basılmıştı. Bu kitap yıllar sonra, Uygur’un ölümünün ardından, bu kez özel bir baskıyla, 2007 yılında İKSV tarafından da okura ulaşmıştı.

  DEVAMI
 • Fikret Muallâ, 1928 Türkiye’sini anlatıyor

  Fikret Muallâ, 1928 Türkiye’sini anlatıyor0

  Fikret Muallâ, 50 yıl önce, 20 Temmuz 1967’de Fransa’da hayatını kaybetti ve Marsilya yakınlarındaki Raillenne kasabasında defnedildi. (Bazı kayıtlarda 19 Temmuz olarak geçer.) Mezarı 24 Mayıs 1974’te Fransa’dan alınarak, Türkiye’ye getirildi. 

  DEVAMI
 • Fikret Hakan’ın ‘asıl mesleğim’ dediği tiyatro yaşamı

  Fikret Hakan’ın ‘asıl mesleğim’ dediği tiyatro yaşamı0

  Usta oyuncu Fikret Hakan’ı dün akciğer kanseri nedeniyle 83 yaşında yitirdik. Fikret Hakan, çoğunlukla sinema oyuncusu olarak tanınır oysa uzun bir tiyatro geçmişi vardı. Beyazperdede boy göstermesinden önce, tiyatro oyunculuğu yapan Fikret Hakan neredeyse kariyeri boyunca tiyatroyla sinema oyunculuğunu bir arada sürdürdü.

  DEVAMI