Reklam Reklam • Göbekli Tepe için en zor zaman şimdi başlıyor

  Göbekli Tepe için en zor zaman şimdi başlıyor0

  Son haftalarda yayımlanan birkaç haber ve sosyal medyadaki bazı özel paylaşımlar aracılığıyla, Göbekli Tepe kazı alanı için yapılan üst örtünün inşaatının bittiğini biliyoruz. Bitiş ve alanın tekrar ziyarete açılmış olduğu sessizce haber edildi nedense, ama kuşkusuz, gereksiz bir açılış karmaşasından daha iyi bu beklenmedik sessizlik.

  DEVAMI
 • Göbekli Tepe’nin üç taşı, üç rengi

  Göbekli Tepe’nin üç taşı, üç rengi0

  Göbekli Tepe’de çalışırken bazen ziyaretçilerin ilginç konuşmalarına, tepkilerine şahit olurduk. Bir defasında, gördükleri karşısında hayal kırıklığına uğrayan kişi, elinde mobil telefon, anlaşılan buraya gelmesini kendisine şiddetle tavsiye etmiş birine sitemle bağırıyor ve “Ne gönderdin beni bu dağın tepesine, ne var burada, taş la hepsi” diyordu. Gördüklerinin önemini, değerini algılayamamasına kazı ekibinden biri olarak biraz içerlemiş de olsam, söylediklerinde doğruluk payı vardı biraz. Çünkü Göbekli Tepe’nin ana unsuru taştır gerçekten.

  DEVAMI
 • Göbekli Tepe’nin koruma çatıları, son iki aslanı ve Klaus

  Göbekli Tepe’nin koruma çatıları, son iki aslanı ve Klaus1

  Göbekli Tepe’de 1995 yılında kazı çalışmaları başladığından beri, tüm planlamaların içeriğinde, nereyi, nasıl ve neden kazacağız sorularının yanında, kazdıklarımızı nasıl koruyacağız düşünceleri de yer aldı her zaman.

  DEVAMI